„Neigiami stereotipai apie moteris IT sektoriuje man padeda“

Startuolyje karjerą pradėjusi Monika: „Neigiami stereotipai apie moteris IT sektoriuje man padeda“

Informacinių technologijų (IT) srityje didėjant konkurencijai dėl darbuotojų stygiaus ir nuolat augant atlyginimams, visuomenėje vis dar gajus mitas, kad šios srities studijos ir darbai nėra skirti moterims. Be to, dažnai įsivaizduojama, kad darbas IT srityje yra neįdomus ir tiesiogiai siejamas tik su viena sritimi – programavimu.

„Ir tai yra visiška netiesa“, – sako sparčiai augančiame lietuviškame startuolyje dirbanti jauna IT specialistė, projektų vadovė Monika Gornostajutė. Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultete (VU MIF) informacinių technologijų studijų programą baigusi mergina dirbti pradėjo dar būdama pirmame kurse. Su M. Gornostajute kalbamės apie stereotipus, sėkmingą karjeros pradžią ir kokie privalumai yra dirbant IT srityje.

Monika, kas tave motyvavo rinktis IT krypties studijas? 

Dar vaikystėje turėjau labai stiprų polinkį į tiksliuosius mokslus. Labai gerai sekėsi ir patiko matematika, fizika, vėliau, vyresnėse klasėse, jau ir informatika. Man buvo įdomu. Nors gerus pažymius gaudavau ir už istoriją, lietuvių kalbą, geografiją, bet šie dalykai man buvo nuobodūs. Atrodo, kad juos gali tiesiog išmokti mintinai ir viskas, o man patinka procesai. Man įdomiau išmokti perprasti tam tikrų sistemų pagrindus, uždavinius ir vėliau, juos taikant, sukurti kažką naujo. Būtent tai ir pastūmėjo rinktis tiksliųjų mokslų studijas.

Į universitetą aš stojau 2019 metais. Kai rinkausi studijų kryptį, vertinau tuometinę rinką. Ir būtent IT pasirodė perspektyviausia sritis iš tiksliųjų mokslų.

Paminėjai, kad tau patinka kūryba. Kas bendro tarp jos ir IT? Daug kas įsivaizduoja, kad ši sritis labai „sausa“ ir sudėtinga. 

IT toli gražu nėra „sausa“! Visiškai atvirkščiai, ši sritis reikalauja ypač daug kūrybinio mąstymo. Kai kuriais atvejais procesai yra gana paprasti ir mechaniški, pvz., kai reikia suprogramuoti vieną mygtuką ar aprašyti paprastą funkcionalumą. Aš dirbu gana inovatyvioje srityje – su blokų grandinių technologijomis. Kūryba yra neatsiejama kiekvienos mano darbo dienos dalis. Šiai technologijai rinkoje dar nėra sukurta daug dalykų, todėl nuolat tenka ieškoti naujų sprendimų, pritaikymo būdų. Nuolat kas nors kuriama, ko dar anksčiau nebuvo. Būtent tai man ir patinka mano darbe – kad galiu prisidėti ne tik prie programavimo procesų, bet ir prie kūrybos bei pažangos, naujų atradimų.

IT nėra tik programavimas, kaip dažnai įsivaizduojama. Šią sritį sudaro begalė darbų: nuo verslo analizės iki naujai atsiradusios DevOps specialybės. O ką jau kalbėti apie duomenų bazių analitikus, testuotojus, sistemų administratorius, vadovus, kurie iš esmės neprogramuoja.

Ar daug kūrybos buvo studijų procese?

Tikrai taip! Studijos VU MIF buvo geriausias mano pasirinkimas. Nors jos ir prasidėjo nuo pagrindų, kurie iš pradžių gali pasirodyti ir sudėtingi, ir gana „sausi“, tačiau be jų judėti toliau neįmanoma. O nuo antro kurso prasidėjo visiškai kitokio tipo projektai, kuriuose sprendėme tikras problemas (angl. problem based learning). Turėdavome įgyvendinti įvairius tikslus, rasti, kaip išspręsti skirtingų projektų problemas, sujungti procesus. Sukurti sistemas nuo A iki Ž. Ir tai buvo ne tik techninis, bet ir tikrai kūrybinis procesas.

Studijų mugėse, deja, vis dar matome tendenciją – berniukai klausinėja apie IT, mergaitės – apie matematiką. Kai tu pasirinkai IT sritį, ar sulaukei neigiamų komentarų?

Galiu nuoširdžiai pasakyti, kad visi mano aplinkoje buvo labai palaikantys. Tėvai suprato, kad čia perspektyvi sritis, matė mano polinkį į tiksliuosius mokslus.

O dėl stereotipų – visada gali į juos žiūrėti dvejopai. Čia yra požiūrio klausimas. Gali manyti, kad tave nurašo, ieškoti neigiamų atspalvių. Aš į juos žiūriu kitaip. Man pačiai dėl to stereotipo, kad mergina nemoka programuoti, nesupranta nieko IT ir panašiai, padaryti žmonėms įspūdį yra lengviau negu vyrui, iš kurio galbūt to tikimasi. Aš suprantu, kad stereotipai iš esmės yra neigiamas dalykas, bet pati stengiuosi to nepriimti asmeniškai. Galiu pasidžiaugti, kad mano aplinkoje neigiamo požiūrio į moteris IT srityje yra labai mažai, net mūsų įmonėje, kurioje dabar dirbu, moterų ir vyrų santykis yra labai panašus.

Esi pabaigusi informacinių technologijų bakalauro studijas. Koks tavo karjeros kelias? 

Absoliuti dauguma, t. y. per 80 proc., IT studentų dirbti pradeda jau nuo 2–3 kurso ir dažniausiai pagal profesiją. Tai yra puiku, nes darbo patirtis ima kauptis dar bestudijuojant. Kadangi IT rinkoje trūksta darbuotojų, įmonės nori ne tik priimti studentus, bet ir išsaugoti juos, užsiauginti potencialius talentingus darbuotojus.

Mano karjera dėliojosi taip: įstojau į IT, studijos sekėsi labai gerai. Po pirmo semestro, matydama gerus rezultatus, nutariau, kad laikas susirasti darbą. Tad dar būdama pirmame kurse pradėjau dirbti matematikos korepetitore ir mokslus su šiuo darbu derinau iki trečio kurso pabaigos. Ten pradirbau dvejus su puse metų, bet vos po pusmečio man pasiūlė aukštesnę poziciją ir ėmiau koordinuoti kitų korepetitorių darbą. Pradėjau nuo 10 korepetitorių komandos, baigiau su 106. Įmonė labai greitai užaugo.

Antrame kurse po vieno studijų projekto gavau pasiūlymą prisijungti prie įmonės, kurioje dirbu ir dabar. Pradėjau dirbti ne visu etatu – derinau studijas, be to, nenorėjau palikti mokinių, kurie ruošėsi dvyliktos klasės egzaminui.

Baigiau bakalaurą, šiais metais įstojau į VU Verslo mokyklą studijuoti tarptautinių projektų vadybos.

Kaip įmonėje, kurioje dabar dirbti, keitėsi tavo pareigos? 

Dirbu įmonėje „SuperHow?“, kuri yra startuolis, todėl jos viduje darbo pozicijos yra labai dinamiškos. Pradėjau nuo jaunesniosios projektų vadovės pareigų, vadovavau keliems projektams. Tuo metu įmonė buvo labai maža, mūsų buvo mažiau negu 20 žmonių. Aš prisidėdavau ir prie sprendimų paieškų, ir, jeigu reikėdavo, prie programavimo. Šias pareigas ėjau daugiau kaip metus, per tą laiką vadovavau trims projektams. Ir kai reikėjo pasirinkti bakalauro temą, ją derinau ir su savo darboviete, praktiką taip pat atlikau toje pačioje įmonėje viename iš projektų.

Šiuo metu esu projektų vadovė. Dirbant startuolyje viskas kiek kitaip nei didelėse įmonėse, kitaip apibrėžiamos pareigos ir tos pareigos labai įvairiapusiškos. Kaip studentei tai buvo labai gera patirtis, nes padėjo geriau pažinti save, suprasti, kas patinka ir kas ne, o kartu ir tobulėti kaip specialistei. O svarbiausia – suvokti, ką aš noriu veikti toliau.

Kokie darbai ar užduotys tau įdomiausi darbe?

Pirmoje vietoje – projektų vadyba. Mano galvoje komandos valdymas atrodo tarsi dėlionė: yra rėmai, kurių viduje – sistemos dalys, darbuotojai, ir viską reikia tuose rėmuose sudėti taip, kad veiktų ir tikslas būtų pasiektas per tam tikrą laiką. Čia būtų pirmas dalykas.

Kitas dalykas, kuris man labai įdomus – kurti sistemų veikimo logiką. T. y. tai, kas vyksta po mygtuko paspaudimo arba po formos užpildymo. Darbas su sistemomis – kai paprastam vartotojui atrodo, kad viskas labai paprastai tiesiog atsitinka, o mes į tai turime įdėti daug darbo, kad įvyktų ta magija.

Ką galėtum patarti 8 ar 9 klasėje besimokančiai mergaitei, kuri galbūt norėtų rinktis IT studijas, bet jai trūksta palaikymo, nes per dažnai girdi stereotipus, kad tai – vyriška sritis?

Labai smarkiai noriu pabrėžti, kad IT sritis nėra baisi. Čia turbūt didžiausias stereotipas, kurį girdžiu: „Pažiūrėk į programuotojų kompiuterių ekranus – kaip baisu, ten gi niekas neaišku.“ Galbūt iš pirmo žvilgsnio taip ir gali pasirodyti, bet IT tikrai nėra sunkiausias mokslas.

Kita žinia, kurią noriu perduoti moksleiviams – galvokite, ko norite patys, o ne ko nori kiti. Sakyti, kad su viena profesija visą laiką pasiseka, o su kita visą laiką nepasiseka, sakyčiau, yra didžiausias ir problemiškiausias stereotipas. Kuo labiau augu ir kaip žmogus, ir kaip specialistė, tuo labiau matau, kaip žmonės tiek daug pasiekia visiškai skirtingose srityse. Nieko negalima nuvertinti – kiekvienas randa savo kelią ir bet kurioje srityje daug ir su entuziazmu dirbant galima padaryti sėkmingą karjerą.

Nebijokite eiti paskui savo svajones, darykite tai, ko norite patys. Jeigu norite eiti į IT, taip ir darykite.

Dažnai IT studentai visuomenėje piešiami kaip uždaro būdo, visą laisvalaikį praleidžiantys prie kompiuterių. Ar gali sugriauti šį mitą? Ar IT studentai įdomiai leidžia laisvalaikį? Ką tu pati veiki laisvu laiku?

Tokių tikrai būna, žinau ne vieną, bet ne visi tokie. Aš pati šoku lotynų šokius: bačatą, salsą, kizombą ir pan. Taip pat daug skaitau, patinka rankdarbiai. Turiu didžiulius rinkinius, skirtus apyrankių pynimui, kaklo papuošalų, žiedų gamybai. Laisvalaikis priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, nesvarbu, kokioje srityje dirbtume. Ir tikrai nereiškia, kad jeigu dirbti IT srityje, visą parą tenka žiūrėti į kompiuterio ekraną.

Mano draugės, kurios studijavo IT ir dabar dirba šioje srityje, visos labai įdomiai leidžia laisvą laiką. Jos lanko plaukimą, tenisą, tinklinį. Turiu draugę, kuri labai nuostabiai piešia. Be to, IT srityje algos yra aukštesnės nei vidutinė. Ką tai reiškia? Kad laisvalaikiu galime sau labai daug ką leisti.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *