Kaip iki mūsų virtuvių atkeliavo prieskoniai

Prieskoniai šiandien sutinkami kone kiekvieno mūsų virtuvėje. Nesvarbu, ar gaminate dažniau, ar rečiau, greičiausiai naudojate prieskonius ir netgi turite savo mėgstamiausių, kurių virtuvės spintelėje galima rasti visuomet. Tačiau ar žinote, kokia yra prieskonių istorija ir kur iki šių dienų galima rasti prieskonių, atkeliavusių iš tikrosios jų tėvynės?

Tikroji prieskonių gimtinė

Nors šiandien prieskoniai parduodami tiek didžiuosiuose prekybos tinkluose, tiek mažose krautuvėlėse, iš tiesų tikrieji prieskoniai pas mus atkeliavo iš tolimųjų Rytų. Pirmiausia prieskoniai atsirado Indijoje, jie panašiu laiku buvo pradėti naudoti ir Kinijoje. Įvairūs rašytiniai šaltiniai teigia, kad vieni pirmųjų pradėtų naudoti prieskonių – tai kuminas, anyžius, kadagio uogos, kurias šiandien galima įsigyti tik specializuotose prieskonių parduotuvėse.

Be to, vienas pirmųjų prieskonių, kuris šiandien retai sutinkamas įprastose parduotuvėse – tai prieskonių karaliumi laikomas šafranas. Pats brangiausias pasaulyje prieskonis, manoma, jau buvo naudojamas dar 2000 metų iki mūsų eros. Jo gimtine laikoma Kinija, kur šafranas iki  šių dienų yra plačiai naudojamas gaminti įvairius patiekalus.

Taip pat čia gimė ir imbieras, kurį ir mes šiandien gana plačiai naudojame. Tačiau taip ir daugelis prieskonių, taip ir imbieras iš pradžių buvo naudojamas ne maisto gamyboje, o gydant įvairias liga, stiprinant sveikatą. Tik vėliau didžioji civilizacijos ėmė taikyti prieskonius gardinant jais patiekalus. Žinoma, iš pradžių tai buvo tik elitui pasiekiama prabanga,  tačiau ilgainiui prieskoniai taip paplito, kad tapo visuotinai populiarūs.

Išskirtiniai prieskoniai išskirtinėse vietose

Tie, kas vertina  unikalų maisto patiekalų skonį ir išskirtinius aromatus, žino, kad ne visuomet norimų prieskonių galima rasti paprastuose prekybos centruose. Dažniausiai čia parduodami prieskoniai yra labai sintetiniai ir labai retai yra natūralūs. Tačiau norint išmėginti kažką naujo arba gaminti naudojant tikruosius prieskonius, verta pasidomėti jų pardavimo vietomis.

Pavyzdžiui, interneto parduotuvėje Eastanbul.lt galima rasti platų prieskonių iš Kinijos pasirinkimą. Iš savo tėvynės atkeliavę prieskoniai vertinami pirkėjų dėl savo aromato ir kokybės. Čia galite rasti ne tik mums įprastus prieskonius, tokius kaip skirtingų rūšių pipirai ar druska, bet ir daug egzotiškesnių pasirinkimų, tokių kaip kumino sėklos, krapų žiedai, džiovintų pomidorų gabalėliai, kalnų čiobreliai, tikrasis karis, libanietiški prieskoniai, kiniškų prieskonių mišiniai ir kt.

Pirkti internetu labai patogu, nes galite į prekių krepšelį įdėti tiek prekių, kiek pageidaujate, o visas prekes gausite tiesiai į namus Jums patogiu laiku.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *